Pałacyk myśliwski Hochbergów – ruiny na wschodnim zboczu Waligóry

Nieistniejąca już letnia siedziba Hochbergów powstała na początku XX wieku jeszcze przed I wojną światową z inicjatywy Księżnej Daisy von Pless na wschodnim zboczu Waligóry (niem. Heidelberg) w Rybnicy Leśnej. Chciała tu zamieszkać w związku z separacją z Hansem Heinrichem XV.

Księżna zleciła brytyjskiej firmie wykonanie projektu domu. Plany architektoniczne siedziby sporządził Otto Bäppler z Frankfurtu nad Menem. Zgodnie z instrukcją klientki, powstał dom szachulcowy o skomplikowanych, przenikających się bryłach, kryty gontem. Jego budowę prowadził mistrz murarski i ciesielski w jednej osobie – A. Grosser.

W poniższej galerii prezentowane są głównie fotografie części gospodarczej górnego obiektu. Natomiast, na terenie posiadłości mieściły się dwa odrębne budynki, oddalone od siebie o około 100 metrów. Niestety, budowla nie zachowała się do dzisiejszych czasów – ścieżka prowadząca do miejsca, w którym się prawdopodobnie znajdowała jest trudnodostępna.

https://pl.mapy.cz/s/fasolomade

W celu zwiedzenia atrakcji, dwukilometrową wędrówkę należy rozpocząć z Przełęczy Trzech Dolin, szlakiem niebieskim do Rozdroża pod Waligórą, a następnie kierować się szlakiem żółtym rowerowym Strefy MTB Sudety (ok  45 min spokojnego marszu).

Bardziej zaawansowani turyści mogą dotrzeć do ruin krótszą, ale trudniejszą trasą, żółtym szlakiem przez szczyt Waligóry – długość trasy ok. 1 km,  przejście ok. 30 minut.

Atrakcja jest łatwo dostępna w miesiącach zimowych, ze względu na dużą popularność.