Masyw Lesistej

Masyw Lesistej Wielkiej

Przebiegające przez gminę Mieroszów Gór Kamiennych możemy podzielić na 2 pasma. Pierwszym z nich są bardzo atrakcyjne pod względem turystycznym Góry Suche, a drugim jest Pasmo Lesistej, którym zajmiemy się w tym artykule.

Położony na północny wschód od Mieroszowa masyw z najwyższym szczytem: Lesista Wielka (851 m n.p.m.) jest również atrakcyjnym punktem do eksploracji tej okolicy.

Masyw charakteryzuje się płaskim wierzchołkiem (ok 1x1km) oraz bardzo stromymi zboczami opadających w kierunku rzeki Ścinawka, która tworzy tu jeden z największych przełomów w Górach Kamiennych (300 metrów deniwelacji).

W skład masywu wchodzą także inne szczyty takie jak np. Lesista Mała , Ostrosz, Stróżysko czy sąsiednie Sucha Góra, Stachoń czy Wysoka.

  1. Turystyka piesza.

Masyw można zwiedzać kilkoma oznakowanymi  szlakami turystycznymi:

– czerwonym (Główny szlak Sudecki), który pozwala na wejście na szczyt: z Grząd (ok 4km, 1 godz.45min) oraz Kowalowej (2km, 1 godz.15min ),

– żółtym: od Unisławia Śląskiego (3km, 1 godz. 25min ) oraz Mieroszowa (4 km, 2godz. )

– niebieskim ( od Boguszowa Gorc (7,2 km, 3 godz.)

– ze szczytu można dojść także do lokalnej atrakcji: szczeliny wiatrowe (szlakiem niebieskim).

Eko Ścieżka  – to także specjalnie oznakowany szlak w masywie Lesistej, którego celem jest propagowanie wiedzy związanej z ekologią oraz podkreślenie walorów lokalnej przyrody. Wiele ciekawych elementów przyrody zostało pokazanych na trasie poprzez serię 20 tablic informacyjnych opisujących np. siedliska, zbiorniki małej retencji, uprawy leśne, atrakcje geologiczne jak szczeliny wiatrowe i inne cenne przyrodniczo obiekty.

Na szczycie można odpocząć w niewielkiej wiacie turystycznej , przygotowane jest także miejsce na ognisko).

Noclegi w tamtej okolicy oferuje Gościniec Kowalova

 http://goscinieckowalova.pl

  1. Turystyka rowerowa

Tak jak w przypadku szlaków turystycznych swoje oznakowanie mają tu szlaki rowerowe. Najwięcej kilometrów poznamy jadąc szlakiem czarnym a także zielonym.

Pod tym linkiem można zobaczyć ich szczegółowy przebieg:

http://www.strefamtbsudety.pl/tt/trasy/trasy-mieroszow/

  1. Sport

Od kilku lat  dostrzeżono duży potencjał drzemiący w tej okolicy – tereny świetnie nadają się do przeprowadzania różnego rodzaju zawodów: biegowych, MTB czy rajdów pieszych.

Najważniejsze z nich to

– Bieg Górski Lesista 30 (impreza MCK);

– Sudecka 100;

– Puchar Strefy MTB GP Mieroszowa (impreza MCK);

– Enduro MTB

– Wyrypa Gór Suchych (impreza MCK);

– Sudecka Żyleta;

Zachęcamy do uczestnictwa. Więcej informacji na mck.pl/sport lub na facebooku MCK.

SZCZELINY WIATROWE (pomnik przyrody).

Największą atrakcją oprócz pięknych widoków na okolice są tzw szczeliny wiatrowe. Jak sama nazwa wskazuje są powiązaniem tych dwóch rzeczy, szczelin skalnych i ruchu powietrza.

Szczeliny takie powstają wskutek zróżnicowanej odporności skał, te miękkie (erodują, a twardsze (położone nad miękkimi) wobec tego zjawiska pękają. Czemu wiatrowe? Otóż w utworzonych spękaniach, swoją drogą zazwyczaj dość wąskich, zaczyna zachodzić ciekawe zjawisko, które wykorzystywane jest obecnie między innymi jako „klimatyzacja spod ziemi”. Zjawisko to dwufazowa cyrkulacja powietrza. Zwane „wdechem” i „wydechem”. Wdech zachodzi w ciepłej części roku, wtedy też powietrze w pobliżu szczytu jest zasysane do wnętrza góry, w szczelinach ochładza się i wypływa szczelinami u podnóża. Wydech, potrzebuje odwrotnych warunków. Zachodzi zatem w zimnym okresie roku, zimne powietrze zasysane jest u podnóża, wewnątrz góry ogrzewa się i uchodzi szczytowymi szczelinami.

Przy bardzo dużych temperaturach, zarówno dodatnich jak i ujemnych, można również usłyszeć efekty dźwiękowe wydobywające się ze szczelin. Dźwięki te zazwyczaj przypominają buczenie.

Największa z nich znajduje się ok 300 m od szczytu – blisko niebieskiego szlaku – dojście do niej ułatwiają kierunkowe tabliczki informacyjne. Inne możemy spotkać również na okolicznych górach, Lesistej Małej (żółty szlak z Unisławia Śląskiego) i na Wysokiej.