Na wydarzeniu artystycznym Nie tylko gospel -Mieroszów 10-12 września nie może zabraknąć dzieła kompozytora, imiennika Festiwalu – Włodzimierza Szomańskiego. Będzie to „Litania Do Polskich Świętych – Santo Subito”. Koncert jest supportem mieroszowskiego Festiwalu, taką wałbrzyska wersją i odbędzie się 8 września w środę o godz. 19.00 ( zaraz po mszy), w Kolegiacie Pw NMP Bolesnej ul. Garbarska 4 w Wałbrzychu.
W liturgii kościoła katolickiego „litania”, to jedna z form modlitwy wyrażająca błaganie czy też prośbę o pomoc. Do tego środka emocjonalnego wyrazu sięga kompozytor – Włodzimierz Szomański, wsparty tekstami poetyckimi -Dariusza Czajkowskiego. Zamyka to piękna muzyka i wzruszające słowa.
„ Litania do Polskich Świętych – Santo Subito” to dzieło oratoryjno – kantatowe, które jest kontynuacją znanych i lubianych dzieł tego twórcy jak: „Missa Gospel’s” , „Jutrznia Gospel’s” czy „Madonny Jan Pawła II”.
W utworze tym, jak we wszystkich wymienionych, kompozytor łączy tradycję europejskiej muzyki klasycznej, z liturgią kościoła katolickiego i wyrazem emocjonalnym muzyki gospel. Wykonawcą jest zespół Spirituals Singers Band, który w skali kraju i Europy należy do jednych z najwybitniejszych wykonawców tego gatunku.
Bodźcem do skomponowania tego utworu stało się życie świętych, zamknięte w proste ideały, zawsze aktualne, każdego dnia, dla każdego człowieka bez względu na kolor skóry i wyznania. O siłę i wstawiennictwo proszą twórcy tych, którzy zostali już wyniesieni na ołtarze, a “Litania” złożona jest z szeregu inwokacji pochwalnych i wezwań o łaskę dla Nas i Polski.
Słuchając dzieła, chcemy, aby „żywoty świętych” były nie tylko wzorem, ale swoistego rodzaju talizmanem w naszym życiu. Aby umacniały w nas siłę, do walki z naszymi codziennymi słabościami.
Rozpoczniemy od św. Wojciecha, który oddał życie za wiarę. Kolejna święta to Kinga, która pokazała jak godnie i skromnie żyć, a swoją mądrością życiową, wzbogaciła ludzkość o białe złoto, czyli o sól. Św. Andrzej Bobola był patriotą, zginął w cierpieniach za ideały, które przyświecały mu całe życie. Maksymilian Kolbe pokazał, jak oddaje się życie w zamian za innego człowieka i to nie w walce, tylko z pełną świadomością podjętej decyzji. Wśród naszych świętych odnajdujemy Alberta Chmielowskiego z Krakowa. Pochodził z bogatej rodziny, był wybitnym artystą malarzem, a jednak wybrał życie w biedzie by pomagać innym. Po prostu pokrzywdzonych przez los, kochał bardziej niż siebie.
Dzisiaj, zajęci swoimi pilnymi sprawami w ciągu dnia, nie zastanawiamy się nad sobą oraz w jakim kierunku idzie Człowiek wraz z całym światem. Jednak często po obejrzeniu wiadomości, bądź przeczytaniu kilku nagłówków w gazetach dopada nas zastanowienie. Dokąd idziemy? Jak bardzo sprzedajny i podły potrafi być człowiek? Jak mało ma w sobie wiary w siebie i innego człowieka. Jak bardzo liczą się pieniądze, a coraz mniej ideały. I często pytamy samego siebie. A może już ich nie ma? Nie ma wzorców do których należy się odnieść?
Dlatego szczególnie serdecznie zapraszam Państwa na ten koncert, w czasie którego, w muzycznych obrazach, będzie można przypomnieć sobie, że świętość nie buduje się wielkimi bohaterskimi czynami. Można to robić każdego dnia i małymi cząstkami, które stanowią szczeble drabiny do nieba. Tej drabiny, o której mówił św. Jan Kanty.
Żeby ułatwić melomanom dojazd na koncert, na Rynku w Mieroszowie w dniu 8 września, w środę, o godz. 18.00 podstawiony zostanie Bus. Jeżeli chętnych będzie więcej, to Bus obróci dwa razy. Tym samym sposobem zapewnimy powrót z koncertu.
Proszę nie zapomnieć o ciepłych okryciach, bo chociaż atmosfera będzie gorąca do nas zbliża się jesień.
Ja przywitam Państwa w Kościele w Wałbrzychu.
Elżbieta Szomańska