Liczący 841 m n.p.m. to jeden z najbardziej charakterystycznych szczytów w Górach Suchych, jak i Gminie Mieroszów.
Jego kształt, jak sama nazwa wskazuje przypomina stożek – bardzo strome zbocza opadają w kierunku doliny Ścinawki (300 metrów różnicy wzniesień), Unisławia Śląskiego oraz obniżenia oddzielającego go od masywu Bukowca. Tylko na południu łączy się krótkim grzbietem ze Stożkiem Małym.
Mapa okolic: https://tiny.pl/rl6rp
Fauna i flora
Szczyt jest porośnięty w całości lasem świerkowo – bukowym. W runie leśnym od strony północnej rośnie m.in. miesiącznica trwała, wawrzynek wilczełyko, lilia złotogłów a od strony północno-wschodniej na terenach podmokłych – śnieżyca wiosenna. Dosyć powszechnie spotykana jest także naparstnica purpurowa i łubin trwały. Ze zwierząt spotkać można dziki, muflony, jelenia europejskiego czy pliszkę górską.
Turystyka piesza i MTB
Ze względu na swoje położenie i dużą atrakcyjność, walory widokowe już w XIX wieku był celem wycieczek kuracjuszy z pobliskiego Sokołowska.
Obecnie szczyt można zdobyć żółtym szlakiem z Unisławia Śląskiego (1,4 km – 55 minut) oraz z Sokołowska (2,1 km – 1 godz. 5 minut).
Podejście z Unisławia Śląskiego jest wymagające, szlak biegnie stromo w górę w lesie; po drodze można zobaczyć m.in. grupę powulkanicznych skałek.
Nieco łagodniejsze jest podejście od Sokołowska. Szlak biegnie początkowo polną drogą przez polanę pod Stożkiem Małym, z której możemy podziwiać piękną panoramę Gór Suchych (foto w poniższej galerii), dalej w lesie świerkowo-bukowym. Miejscami odsłaniają się widoki na Góry Suche, Masyw Lesistej a także w kierunku Obniżenia Mieroszowskiego.
Na szczycie do dyspozycji mamy skandynawską wiatę turystyczną i miejsce na ognisko.
W najbliższym czasie na szczycie zostanie wybudowana nowa wieża widokowa o wysokości ok. 7,5 m zgodnie z nową koncepcją zagospodarowania turystycznego Gminy Mieroszów.
Pasjonaci MTB mogą skorzystać z pętli czarnej, która obejmuje swoim zasięgiem zachodnie zbocza góry. Więcej o trasie w poniższym linku:
http://www.strefamtbsudety.pl/tt/trasy/trasy-mieroszow/
Sport
Stożek Wielki (wraz z pobliskim Stożkiem Małym) jest chętnie wykorzystywany przez organizatorów pieszych rajdów górskich m.in. Wyrypy Gór Suchych (impreza MCK), Sudeckiej Żylety a także zawodów MTB.
Ciekawostki:
– dawna nazwa szczytu to Groß Storch Berg (zmieniona w 1949 roku) przez lokalnych mieszkańców nazywana jest „Bocianka”;
– od strony północnej, u podnóża góry zimą występują silne mrozowiska (do -31 stopni poniżej zera);
– na szczycie wybudowano już kilka wież (triangulacyjnych i widokowych) jednakże ich stan techniczny nie pozwalał na dalsze użytkowanie – zostały rozebrane;
– ze szczytu roztacza się piękna panorama okolic – widać m.in. Śnieżkę oraz Ślężę;
– do dzisiejszych czasów zachowało się wiele archiwalnych zdjęć przedstawiających górę i najbliższą okolicę. Można je obejrzeć w galerii przedstawionej w poniższym linku:
https://polska-org.pl/555393,Stozek_Wielki_841_m_npm.html
– 25.05.2018 w Sali wystawowej Mieroszowskiego Centrum Kultury była prezentowana wystawa pt.: „Rajski ogród” – malarza Johannes Maximilian Avenariusa. Jedna z prac przedstawiała Unisław Śląski ze Stożkiem Wielkim w tle (pierwsze zdjęcie w artykule).