Projekt Młode Cyfrowe

14 listopada 2017

   Zapraszamy wszystkie chętnie dziewczyny w wieku od 17 do 25 lat 17 – go listopada o godzinie 17.00 do sali wystawowej Mieroszowskiego Centrum Kultury, przy ulicy Żeromskiego 28.
Dla kogo projekt?

   Projekt kierujemy do dziewczyn w wieku 17-25 lat, mieszkanek powiatu wałbrzyskiego stojących przed wyborem dalszej edukacji lub ścieżki kariery (kończące w najbliższym czasie naukę w liceach, szkołach technicznych i zawodowych lub mające ten etap edukacji za sobą lecz wciąż niesprecyzowane plany zawodowe).

Dlaczego „młode cyfrowe”?

   Problemem w skali globalnej jest deficyt kobiet w sektorze IT oraz powszechne stereotypowe podejście do nowych technologii czy zawodów z branży STEM (sektor nauki, technologii, inżynierii oraz matematyki) jako specjalizacji męskiej. I choć w dużych miastach istnieje już rozbudowana oferta edukacyjna i popularyzująca nowe technologie wśród kobiet, to dziewczynom spoza tych ośrodków wciąż brakuje styczności z akcjami tego typu i kontaktu z “żywymi przykładami” zawodów z branży. Wykorzystując nowe technologie chcemy pokazać, że miejsce zamieszkania nie musi być ograniczeniem.

   Uczestniczki projektu, ze względu na swój wiek mają jeszcze czas, żeby wypróbować swoje siły w tego typu zawodach, często nie mają jedynie pomysłu i wiedzy jak to zrobić. Uczestnicząc w spotkaniach, warsztatach i konsultacjach będą mogły zweryfikować swoje plany i pomysły na przyszłość z wiedzą na temat współczesnego rynku pracy i możliwości zawodowych dla kobiet.

   Pragniemy wzmocnić ich pewność siebie oraz zwiększyć wiedzę na temat możliwości zatrudnienia w prężnie rozwijających się sektorach, w których praktycznie nie występuje bezrobocie. Wierzymy, że dzięki temu zainteresują się branżą i podejmą odpowiednie kroki by dokształcić i znaleźć satysfakcjonującą pracę.

Co się będzie działo?

    W pierwszym etapie działań podczas spotkań w szkołach i instytucjach powiatu wałbrzyskiego zaprezentujemy spektrum zawodów związanych z nowymi technologiami, możliwości nauki formalnej i nieformalnej (pracodawcy w tej branży szukają ludzi z wiedzą praktyczną, niekoniecznie z wykształceniem wyższym) oraz szereg zawodów, które nie wymagają wieloletnich studiów wyższych, a dają możliwość pracy zdalnej. Pokażemy różne drogi i możliwości szukania pracy w sektorze STEM, a także samozatrudnienia i pozyskiwania finansowania.

   Ponadto 25 listopada zaprosimy na dzień otwarty w Makerspace Pralnia w Sokołowsku, gdzie będzie można usłyszeć inspirujące historie kobiet związanych z nowymi technologiami, które niekoniecznie ukończyły wyższe studia lub wcześniej zdobyły wykształcenie w innym kierunkach, ale podjęły próbę przekwalifikowania się i obecnie z powodzeniem znalazły satysfakcjonujące je zatrudnienie np. w sektorze IT. Będzie to okazja do nawiązania kontaktów, indywidualnych spotkań i rozmów w kameralnym gronie o tym, jak wygląda praca w tej różnorodnej branży.

   Główna część projektu to 4 miesięczne indywidualne wsparcie dla 9 zrekrutowanych dziewczyn stojących przed wyborem ścieżki zawodowej, polegający na ustaleniu z mentorką planu rozwoju (głównie z zakresu programowania i grafiki komputerowej) i wsparciu (w formie konsultacji i warsztatów) w jego realizacji. Stawiamy na praktyczne umiejętności, samorozwój, budowanie motywacji. Jednocześnie będziemy wsparciem dla dziewczyn, które zainteresuje taka ścieżka kariery – pomożemy stworzyć plan rozpoczęcia lub przygotowania do pracy w obszarze nowych technologii. Przygotujemy spotkanie z rekruterami z firm, aby dali dziewczynom przydatne wskazówki, zorganizujemy szkolenie z przygotowywania CV lub portfolio Dziewczyny dowiedzą się jakie wsparcie mogą otrzymać z Urzędu Pracy, np. przy zakładaniu działalności gospodarczej związanej z pracą freelancera.

   Po zakończeniu 4 miesięcznej współpracy z uczestniczkami, podczas której będą budowane indywidualne ścieżki rozwoju, uczestniczki będą mogły postawić pierwsze kroki zawodowe np. jako testerki, edukatorki kodowania i robotyki dla dzieci, bądź nabędą umiejętności dalszego samodzielnego rozwoju kompetencji związanych z różnymi zawodami z sektora STEM (np. w kierunku grafiki, programowania itp.)

Dlaczego nasz projekt jest wyjątkowy?

– obejmuje długoterminowe budowanie indywidualnego planu – dzięki temu że jest to proces 4 miesięczny, a nie jednorazowe doradztwo – znacznie zwiększamy możliwość znalezienia “własnej” i “optymalnej” ścieżki rozwoju;

– zakłada bieżące wsparcie mentorki (specjalistki w danej branży), jeśli pojawią się trudności, w newralgicznym początkowym okresie (stawiania pierwszych kroków w nowej dziedzinie);

– nie jest to edukacja cyfrowa, która pokazuje jedynie narzędzia; skupiamy się na ich bezpośrednim wykorzystaniu w karierze zawodowej;

– opiera się na bardzo bezpośrednim i indywidualnym podejściu do każdej uczestniczki oraz wykorzystuje różne formy zachęcania ich do rozwoju;

O Pralni:

  Pralnia- Makerspace to miejsce współpracy, tworzenia i dzielenia się wiedzą, gdzie każdy może uczyć się i pracować wykorzystując nowoczesny sprzęt lub tradycyjne narzędzia. W gronie ludzi z pasją (spotkasz u nas grafików, programistów, architektów i rzemieślników) uczymy się nowych umiejętności i wymieniamy twórczą energią. Mieścimy się w Sokołowsku – małej miejscowości na Dolnym Śląsku. Dysponujemy pomieszczeniami dawnej pralni w jednym z posanatoryjnych budynków, o łącznej powierzchni 164 m2.
Nieużywana od lat przestrzeń zmieniła swoją funkcję, stając się tętniącym życiem warsztatem, wypełnionym ludźmi współpracującymi na rzecz wspólnego dobra. Realizujemy warsztaty, spotkania, zrzeszamy twórców z naszego regionu. Więcej informacji na: http://pralniasokolowsko.pl lub FB/ pralnia sokołowsko.