8 marca – Dzień Kobiet

8 marca 2017

Jest to coroczne święto obchodzone właśnie 8 marca od 1910 roku. Ustanowiony został przez Socjalistyczną Partię Ameryki po zamieszkach i strajkach w Nowym Jorku. W Polsce od 1993 roku obchodzony na szeroką skalę. Pierwowzorem Dnia Kobiet były rzymskie Matronalia. Święto to przypadało zazwyczaj na pierwszy tydzień marca, związane było z uczczeniem nowego roku, macierzyństwem oraz płodnością. Była to okazja, aby mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich zachcianki oraz życzenia! Dzień Kobiet jest obecnie oficjalnym świętem m.in. w Albanii, Armenii, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Kamerunie, Chinach, Kubie, Macedonii, Mołdawii, Czarnogórze, Polsce, Rumunii, Rosji, Ukrainie, Wietnamie czy Włoszech.

W Polsce święto to było najbardziej popularne w okresie PRL-u. Mężczyźni wręczali kobietom najpierw goździki, a później tulipany, które stały się znakiem rozpoznawczym i na stałe wpisały się w tradycję Święta Kobiet. W dniu tym publikowano również portrety kobiet różnych sektorów życia gospodarczego zgodnie z opinią ,że „nie ma dziś w Polsce dziedziny, w której kobiety nie odgrywałyby ważnej roli”. W zakładach pracy czy szkołach dzień ten był obchodzony obowiązkowo. Była to okazja do uzupełniania braków w zaopatrzeniu, dlatego wręczano paniom takie dobra materialne jak rajstopy, ręcznik, ścierka, mydło, kawa.

Wszystkim kobietom małym i dużym życzymy wielu pięknych chwil, spełnienia marzeń, satysfakcji w życiu zawodowym i prywatnym!!!