Czy o tym wiesz?

13 maja 2019

MELAFIR – magmowa skała wylewna o odczynie zasadowym, barwy brunatno – czerwonej do czarnej. Ze względu na wiek geologiczny i formę krystaliczną kruszywa melafirowe mają podobne lub lepsze oraz bardziej wyrównane właściwości jak kruszywa bazaltowe. Kruszywa melafirowe, w szczególności te produkowane z głębszych warstw struktur wylewnych, charakteryzują się mniejszą ścieralnością i wysoką mrozoodpornością, nawet przy podwyższonej nasiąkliwości.

Grysy melafirowe z Rybnicy Leśnej ze względu na bardzo wysoki wskaźnik polerowności (PSV>56), doskonale nadają się na doziemienie mas bitumicznych do warstw ścieralnych, produkowanych z kruszyw o niskim wskaźniku PSV, jak np. bazalty lub dolomity.

Zastosowanie:

  • – budownictwo drogowe do wszystkich warstw, wszystkie kategorie ruchu;
  • – budownictwo kolejowe jako materiał podsypkowy dla wszystkich kategorii ruchu;
  • – betony cementowe wysokich marek > B50;
  • – parkingi, place;
  • – ceramika budowlana.

11 maja br. w Rybnicy Leśnej mieliśmy okazję pozwiedzać kopalnię melafiru, dzięki festynowi „Dzień Otwarty Kopalni Melafiru w Rybnicy Leśnej”, zorganizowanym przez KSS Bartnica, MCK i Gminę Mieroszów.

Pracownicy kopalni pokazali swoje miejsce pracy „od wewnątrz” i bardzo ciekawie o nim opowiadali. Ugościli również wszystkich pysznym jedzeniem, słodkościami oraz zapewnili atrakcje dla najmłodszych i nie tylko.

Poniżej krótka fotorelacja.